На 26 октомври 2015 г. в Районна прокуратура-Пловдив е  постъпил сигнал от Илко Илиев, касаещ данни за извършена промяна на адресна регистрация в район “Северен” от служители на Общинско предприятие „Паркове и градини” в гр. Пловдив. Сигналът е постъпил първоначално в Окръжна прокуратура-Пловдив на 23 октомври 2015 г. и е изпратен по компетентност в Районна прокуратура-Пловдив. Това съобщиха от нейния пресцентър.
Наблюдаващият прокурор е установил, че по сигнала на Илко Илиев вече е била извършена проверка. Тя е започнала на 7 октомври 2015 г. , когато е получен сигнал от друг гражданин за същите обстоятелства –  нова адресна регистрация на служители от ОП “Паркове и градини” в район “Северен”. Проверката е била възложена на служители от ОД на МВР-Пловдив с оглед събиране на данни за извършено престъпление по чл. 167 ал. 2 от Наказателния кодекс – за предлагане на имотна облага с цел упражняване на избирателно право в полза на определен кандидат, партия или коалиция.
По указания на прокуратурата са изискани данни за всички служители в ОП „Паркове и градини”, работили там през 2015 г., а от служба ГРАО в район „Северен” в гр. Пловдив - за всички лица, извършили смяна на адресната си регистрация там през месец април 2015 г. От служители в отдел „Икономическа полиция” в гр. Пловдив е направен анализ и съпоставяне на получените данни, при което са били установени четирима служители на ОП „Паркове и градини”, променили през месец април 2015 г. адресната си регистрация и посочили нов настоящ адрес на територията на район „Северен” в гр. Пловдив. От тях са снети обяснения. Четиримата категорично заявяват, че никой не им е предлагал, каквато и да е облага, за да променят адресната си регистрация с цел да гласуват именно в този район. В хода на проверката са снети обяснения от общо 27 лица, но нито едно от тях не е посочило да му е предлагана облага с цел упражняване на избирателно право в полза на  определен кандидат, партия или коалиция.
На 20 октомври 2015 г. проверката е приключила с постановление на Районна прокуратура-Пловдив за отказ да се образува досъдебно производство, тъй като не са събрани данни за извършено престъпление по чл. 167 ал. 2 от Наказателния кодекс. Още същия ден е копие от него е изпратено на лицето, подало сигнала.
На 29 октомври 2015 г. копие е изпратено и на Илко Илиев, чийто сигнал е пристигнал шест дни след приключване на проверката.
Със същото постановление са отделени материали в отделна преписка с оглед извършване на проверка за друго престъпление от общ характер, но не и такова, свързано с изборните права на гражданите.