С 10 % е спаднал интересът на българските кандидат-студентите към висшите училища у нас, спрямо предишните няколко години. Това е обяснимо, тъй като в момента университетите в чужбина са по – привлекателни за нашите младежи, пред вид бъдеща реализация зад граница, съобщи Радио Пловдив.
Това коментира директорът на Сдружение „Кандидат-студентска борса 2016“ проф. Анна Аладжаджиян при откриването на 22-рото издание на проявата в Пловдив. Тя посочи, че след време тенденцията ще се обърне, тъй като напливът на мигранти и промяната на ситуацията в западните държави до няколко години ще върне българските студенти обратно в родината им.

Младите хора у нас все още предпочитат да учат икономика, туризъм - специалности, които се завършват лесно, а работодателите търсят специалисти с инженерно и компютърно образование, кадри в областта на химията и физиката - дисциплини, изискващи повече усилия при ученето и завършването.

Това разминаване е сред главните причини много от висшистите да не могат да си намерят работа, смята проф. Аладжаджиян. Тя коментира като добра идеята да бъдат намалени икономическите специалности в университетите и колежите, но според нея съкращаването трябва да обхване и други специалности.
54 са висшите училища в България в момента, а от 18 години все се говори за нуждата от тяхното преструктуриране и намаляване, подчерта още проф. Анна Аладжаджиян.

Днес и утре филиалът в Пловдив на Техническия университет – София е домакин на тазгодишната „Кандидат-студентска борса“. На нея университети и колежи от страната представят подробна информация за условията за кандидатстване, приема и обучението, както и за възможностите за бъдеща трудова реализация на младите хора.