Близо 40 % от българите не могат да поддържат домовете си достатъчно топли. Този дял е най-високият за Европейския съюз, където енергийно бедните са средно 8%. Това съобщи зам.-министърът на енергетиката Жечо Станков пред БНР. Той цитира данни, според които в момента газифицираните жилища в страната ни са под 5 %, докато в някои европейски страни този дял достига 50-60% от домакинствата.
Инвестирането в енергийната ефективност е естественият начин за справяне с енергийната бедност и това е посоката, която трябва да поемем, коментира Станков. Той посочи, че около 7500 домакинства, които искат да преминат от отопление с дърва и въглища към отопление с природен газ, могат да бъдат подпомогнати с финансови средства. Държавата възстановява до 30% от инвестицията, която домакинствата извършват в своя дом. А за около година вече над 2500 домакинства са се възползвали от тази възможност. Именно това е и една от дългосрочните мерки за справяне с проблемите на мръсния въздух, отбеляза Станков.
Според него в момента в България се изпълняват краткосрочни мерки за справяне с този проблем, но по-важни са дългосрочните. "Говоря за директни плащания към граждани, които имат проблем да осигурят отопление, охлаждане или осветление на своите домове. По-важно е, че в Европа се обединихме около това да мислим за дългосрочните мерки. А такава мярка е по-скоро инвестиране в енергийна ефективност и намаляване на количеството енергия, което е необходимо за отопление и охлаждане на едно жилище", коментира той.
Неотдавнашен анализ на Световната банка посочи, че в България енергийно бедни са хората, които отделят повече от 10% от доходите си за сметки за енергия. Точно те би трябвало да бъдат подпомагани от държавата. Според Жечо Станков обаче е нужно да се изработи обща дефиниция, която да важи за целия ЕС. "Дефиницията за енергийна бедност в Швеция би била една, а в България би била друга. Институциите, които са отговорни за справяне с проблема, би трябвало да бъдат въвлечени на всяко едно ниво с цел осигуряване на по-добър стандарт на живот", обобщи заместник енергийният министър.
80% от жителите на ЕС живеят в градовете, каза Меган Ричардс от Главна дирекция "Енергетика" на ЕК по време на форум за енергийната бедност, който беше открит в София вчера. В същото време България е в дъното по отношение на темповете, с които се развива чистата енергия, посочи тя.