Съоръжението с форма на тракийски ритон се вписва в проект на Общината за облагородяване на ул. „Райко Даскалов“
Традиционен благотворителен бал под мотото „Без минало няма бъдеще” организира Клуб Пловдив Оптимист Интернешънъл на 29 ноември, петък, от 19.00 часа в Зала „Амбасадор” на Хотел „Тримонциум”. Със събраните по време на бала средства ще се изгради чешмата „Тракийски ритон”. Тя ще бъде изработена от месинг и монтирана в центъра на Пловдив, в зоната на пресичане на улиците „Райко Даскалов“ и „Евлоги Георгиев“ до Централните хали в града .
Инициативата е по проект на дамите от Клуб Пловдив Оптимист Интернешънъл, които всяка година се ангажират с акции за превръщане на града в уютно, чисто и привлекателно място за живеене. Разполагането на чешмата е съгласувано с Дирекция „Строителство, мрежи и съоръжения на техническата инфраструктура” на Община Пловдив и ще се впише в проекта „Благоустрояване на публичните пространства на ул. „Райко Даскалов“, обясни президентът на клуба доц. д-р Диляна Вичева, специалист в Клиниката по УНГ болести на УМБАЛ „Свети Георги“.
Чешмата ще бъде в уникалната форма на ритон и с изграждането й ще се облагороди културно-архитектурното наследство на Пловдив, смятат организаторите. По време на благотворителния бал ще се проведе търг на уникални по изработката си предмети. Сред тях е ръчно кована и гравирана сребърна чаша с ловни сцени, със златно покритие – 24 карата, създадена от Георги Петров. Ще бъде предложен за продажба и комплект бижута с естествен камък от Бразилия – ледолит, дело на майстор –ювелира Ирена Ганчева. В списъка с уникатите е и лампа на артиста и барабаринст Николай Табаков, която е с метална конструкция, обвита с ръчно лята хартия с вплетени в нея естествени цветя и растения.
Присъстващите ще наддават и за рисувана върху черупка от щраусово яйце икона на ангела – пазител на домашното огнище, изографисана от художника иконописец Пенка Василева. Сред експонатите на търга е и умалено копие на меча на хан Кубрат, открит през 1912 г. край село Малая Перешчепина до град Полтава, Украйна. Копието е дело на Димитър Терзиев и изковано по оригинална технология от висококачествена неръждаема стомана, месинг и злато. Последният предмет в търга е малката бронзова пластика „Птица” на скулптора Георги Нанков.